Rozpisywanie pióra wiecznego to proces, który od czasu do czasu musi zostać przeprowadzony. Nie jest to jedynie kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności. Zdarza się, że środek piśmienniczy przerywa lub nawet całkiem nie pisze. Wtedy też należy wykonać parę czynności, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie jego potencjału. Jak rozpisać pióro? W poniższym tekście podpowiadamy jak to poprawnie zrobić. Zapraszamy do lektury!
Chcąc dowiedzieć się np. jak rozpisać pióro na naboje, warto na początek zapoznać się z budową tego ekskluzywnego akcesorium. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka wersji różniących się przede wszystkim sposobem działania i napełniania. Jednak sama konstrukcja jest niemal identyczna. Elementy wiecznego pióra to:
Dobrze rozpisane pióro oferuje nie tylko większy komfort pisania, lecz także poprawia jakość pisma. Jak rozpisać pióro? Co należy użyć, aby cały proces był skuteczny, a zarazem bezpieczny? Istnieją dość proste sposoby na to, żeby poradzić sobie z problemem niewspółpracującego pióra wiecznego. Co ważne nie są one skomplikowane i można je bez problemu wykonać w zaciszu własnego domu, nie ponosząc jednocześnie żadnych kosztów.
Jak rozpisać pióro Parkera bądź też każdego innego modelu? Bardzo często się zdarza, że nowe, świeżo wyjęte z opakowania i napełnione atramentem pióra nie chcą działać w sposób, który sobie założyliśmy. Na wstępie należy zaznaczyć, że nie jest to wina wadliwego egzemplarza lub innego rodzaju uszkodzenia (jednak i to może się przydarzyć w niektórych przypadkach). Taki stan rzeczy spowodowany jest najczęściej tłustą powłoką nanoszoną przez producenta w ramach zabezpieczenia pióra wiecznego.
Aby się jej pozbyć, należy rozkręcić pióro, wypłukać pod bieżącą wodą, a następnie umieścić jego części robocze w naczyniu z ciepłą wodą z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Przyjmuje się, że wystarczy kropla specyfiku na szklankę wody. Taka mieszanka powinna sobie świetnie poradzić z usunięciem tłustej powłoki znajdującej się na piórze. Po procesie mycia należy wytrzeć i osuszyć poszczególne elementy, a następnie skręcić całość. Po uzupełnieniu atramentu pióro powinno działać bez zarzutu.
Zarówno nowe pióra, jak i używane potrzebują niekiedy rozpisania. Czy jednak wyżej opisana metoda sprawdzi się w przypadku używanego egzemplarza bądź też takiego, który od jakiegoś czasu przestał być wykorzystywany jako narzędzie piśmiennicze? W takich przypadkach rozwiązaniem może okazać się mniej wymagająca metoda. Najczęściej spotykanym sposobem na przywrócenie takiego pióra do pełni sprawności jest skorzystanie z wylanego na papier kleksa atramentu. W tak przygotowanym miejscu maczamy stalówkę, a następnie rozpisujemy pióro, starając się nie wychodzić poza nasz kleks.
Należy przy tym zaznaczyć, że metoda tego rodzaju zda egzamin wyłącznie w przypadku piór, które nieużywane były przez krótki czas. Jeżeli nasz środek piśmienniczy odłożyliśmy na dłużej, trzeba będzie skorzystać z wody i płynu do mycia naczyń. Jeśli i ten sposób nie zadziała, należy udać się z naszym piórem do specjalisty zajmującego się serwisem tego rodzaju akcesorium.
Na prawidłowe działanie pióra wiecznego wpływa kilka czynników. Oprócz delikatnego obchodzenia się z poszczególnymi jego elementami np. stalówki, ważny jest także używany atrament. Jego jakość ma bardzo istotne znaczenie. Niewłaściwy rodzaj tego płynu może spowodować uszkodzenia naszego środka piśmienniczego. Aby unikać takich zagrożeń, należy korzystać jedynie z dobrych jakościowo produktów, najlepiej oryginalnych i rekomendowanych do danego rodzaju pióra. Wielu producentów konstruując i tworząc swoje modele, poniekąd wymuszają takie czynności. Ma to m.in. sprawić, że akcesoria tego rodzaju będą bez problemu służyć przez wiele lat.
Jeżeli już odpowiednio rozpiszemy nasze wieczne pióro, musimy pamiętać o jego właściwym utrzymaniu i pielęgnacji. Przede wszystkim tego rodzaju środek piśmienniczy należy regularnie czyścić, tak aby wyeliminować ewentualne zanieczyszczenia lub pozostałości zaschniętego atramentu. Oprócz tego korzystając z pióra, musimy uważać, żeby go nie upuścić. To ekskluzywne w wielu przypadkach akcesorium jest dość delikatne, co w połączeniu ze wstrząsami i upadkami może prowadzić do jego uszkodzenia lub też zniszczenia.
Aby właściwie zadbać o pióro wieczne, należy je również odpowiednio przechowywać. Rekomendowanym sposobem jest umieszczanie go pionowo z końcówką do góry. Jeżeli natomiast zdecydujemy się zabrać pióro np. w podróż służbową, warto przechowywać go w specjalnym etui lub pudełeczku. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz środek piśmienniczy będzie odpowiednio zabezpieczony i gotowy do pracy w każdym momencie.
Rozpisywanie pióra wiecznego to bardzo ważny i niekiedy potrzebny proces, który zapewnia płynność i komfort pisania. Jednocześnie pozwalając na lepsze poznanie i docenienie tego tradycyjnego środka piśmienniczego. Odpowiednie przygotowanie pióra należy rozpocząć od jego dokładnego wyczyszczenia, tak aby usunąć wszelkie resztki zabezpieczenia lub też zanieczyszczeń. Jest to szczególnie ważne przy pierwszym użyciu pióra. Regularne czyszczenie i odpowiednie przechowywanie będzie skutkowało jego długotrwałym i niezawodnym użytkowaniem.