Korzystanie z pióra wiecznego to najlepszy sposób, by poczuć prawdziwą przyjemność z pisania, a także uzyskać wyjątkową estetykę stawianych znaków. Są to jednak przedmioty o dość złożonej budowie, które wymagają odpowiedniego podejścia do czyszczenia i pielęgnacji. Jak dbać o pióro wieczne, by mogło służyć jak najdłużej? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami na ten temat.
Większość piór wiecznych jest produkowana z użyciem materiałów takich jak plastik, lakierowany metal czy stal nierdzewna. Choć niektóre z nich - w szczególności stal - wykazują większą odporność na uszkodzenia niż inne rozwiązania, wciąż należy mieć na uwadze ryzyko pojawienia się zarysowań. Mogą one skutecznie pogorszyć estetykę pióra, jednak to nie wszystko. W niektórych sytuacjach, np. wtedy, gdy stalówka jest wyeksponowana, niechciany kontakt z innymi przedmiotami może doprowadzić do uszkodzenia pióra. Dlatego polecamy zawsze chować pióro do etui. Dzięki temu będzie ono nie tylko chronione przed uszkodzeniami i zarysowaniem, lecz także przed zgubieniem.
W ramach naszej oferty dostępne są zarówno pióra, jak i specjalne pokrowce wykonane z wysokiej jakości materiałów. Z ich użyciem można mieć pewność, że pióro będzie przechowywane w odpowiednich warunkach i zachowa swoje właściwości przez długi czas. Jeśli chcesz dać komuś pióro na prezent, zachęcamy do zapoznania się z ofertą pudełek prezentowych z grawerem - to wyjątkowy pomysł na indywidualny podarunek, który sprawdzi się przy niemal dowolnej okazji.
Zaschnięty atrament, drobinki różnego pochodzenia w stalówce, grudki tuszu - to problemy, które co jakiś czas mogą przydarzyć się każdemu użytkownikowi pióra. Aby ich uniknąć, należy zadbać o poprawną technikę pisania (mowa przede wszystkim o stosowaniu odpowiednio lekkiej i płynnej siły nacisku), a także regularnie „rozpisywać” pióro, jeśli nie jest ono używane na co dzień. Nawet perfekcyjne dbanie o pióro nie pozwoli jednak wyeliminować takich sytuacji - dlatego warto dowiedzieć się, jak czyścić pióro w poprawny sposób.
Warto zaznaczyć, że w standardowych przypadkach jedynym środkiem potrzebnym do czyszczenia pióra jest po prostu czysta woda. Zacznij od rozkręcenia całego pióra - w większości modeli proces ten jest dość łatwy i nie wymaga niczego więcej, niż rozłączenia poszczególnych części. Następnie włóż elementy pióra do wody i zostaw je tam na kilka godzin. Zalegający atrament sam wypłynie ze stalówki - ta czynność pozwala też pozbyć się śladów tuszu na innych częściach pióra. Alternatywną, równie efektywną metodą, która pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, jest przepłukanie pióra pod bieżącą wodą.
Niezwykle ważną kwestią jest jednak ostatni etap tego procesu, czyli dokładne i delikatne wysuszenie pióra. W tym celu najlepiej sprawdzi się ściereczka z materiału, który skutecznie wchłania wilgoć, nie pozostawiając przy tym włókien ani zarysowań na powierzchni wycieranego przedmiotu. Polecamy wybrać ściereczki z mikrofibry - ich gładka powierzchnia sprawia, że są bardzo bezpiecznym rozwiązaniem nawet do najbardziej wrażliwych materiałów.
Należy także mieć na uwadze, że dokładny proces czyszczenia pióra może się różnić w zależności od tego, jaki system napełniania został zastosowany w danym modelu. Większość użytkowników korzysta z piór na naboje lub z konwerterem (tłoczkiem). W pierwszym przypadku należy po prostu wyjąć nabój, a resztę pióra zanurzyć w wodzie (lub opłukać pod bieżącą wodą). Sam nabój nie powinien mieć kontaktu z wodą, ponieważ może to wpłynąć na konsystencję atramentu i sprawić, że będzie on niezdatny do użycia. Jak czyścić pióro wieczne z tłoczkiem? W tym przypadku metoda jest nieco inna - całość rozkręcamy, a następnie nabieramy do środka wodę i ją wypuszczamy. Czynność tę należy powtarzać aż do momentu, gdy wylewana woda będzie czysta.
Jeśli ślady z atramentu i inne zabrudzenia są trudne do usunięcia z użyciem samej wody, należy sięgnąć po inne środki. Często sprawdzi się np. dodatek płynu do mycia naczyń i octu spirytusowego - to połączenie, które poradzi sobie z licznymi typami zabrudzeń. Oprócz tego można znaleźć dedykowane środki chemiczne do czyszczenia piór. Warto mieć jednak na uwadze, że powinny być to stosunkowo łagodne substancje - mocniejsze detergenty mogą uszkodzić powierzchnię pióra i jego komponenty.
Parker to jeden z największych producentów piór wiecznych na świecie, który zaopatruje miliony użytkowników z różnych krajów. Rozwiązania tej marki nie bez powodu cieszą się tak dużą popularnością - to sprawdzona jakość, charakterystyczny design i wieloletnie doświadczenie w branży. W ramach naszego asortymentu można znaleźć wiele propozycji właśnie od tego producenta. Jak wyczyścić pióro Parker? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od rodzaju danego pióra. Cały proces przebiega tak samo, jak w przypadku modeli innych producentów - z reguły wystarczy przepłukać pióro wodą, a w celu usunięcia poważniejszych zabrudzeń można sięgnąć po specjalne środki lub przygotować mieszankę z płynem do naczyń i octem spirytusowym. Ważne jest jednak dostosowanie procesu do typu pióra: w zależności od tego, jaki system napełniania został zastosowany w wybranym modelu, może on wyglądać nieco inaczej.
Na koniec warto zaznaczyć, że wszelkie akcesoria dokupowane do pióra muszą być zgodne z jego konstrukcją i rodzajem. Mowa głównie o atramencie. Większość producentów zaleca, by kupować naboje lub słoiczki z atramentem od tej samej marki. To zdecydowanie dobra zasada - dzięki temu można mieć pewność, że są one w pełni kompatybilne. Przypominamy także, że zawsze warto zakupić etui, które będzie stanowić zabezpieczenie przed uszkodzeniami, zgubieniem lub kradzieżą pióra.
Polecamy ponadto unikać długich przerw w użytkowaniu pióra. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni odłożyć je do szuflady na dłuższy czas, warto najpierw wyjąć naboje lub wylać atrament, a następnie przepłukać całość wodą. Dzięki temu można uniknąć problemów z zaschnięciem atramentu.